Jak to robi HYDRAULIK ??? Montaż systemu centralnego odkurzania.
30 stycznia 2017

Po co mi odkurzacz centralny?

Wiele osób przy budowie lub remoncie domu zadaje sobie to pytanie. Czytając fora w internecie można znaleźć wielu zwolenników, jak i osoby, które zdecydowanie nie widzą sensu w tego typu rozwiązaniu.

Argumentacja instalatorów za odkurzaczem centralnym jest często bardzo trafna, piszą że:

 • eliminuje hałas podczas sprzątania,
 • zassane powietrze podczas sprzątania nie wraca z powrotem do domu,
 • podczas sprzątania nie jest podnoszony kurz przez wydech w odkurzaczu,
 • nie ma konieczności noszenia odkurzacza np. pomiędzy piętrami,
 • zbiornik na zanieczyszczenia opróżnia się raz 5-6 miesięcy,
 • nie ma konieczności przełączania przewodu między gniazdkami, ponieważ zazwyczaj wystarcza jedno gniazdo ssawne by posprzątać kondygnację itd.

To wszystko oczywiście prawda, ale po drugiej stronie stoją przeciwnicy. Argumentują najczęściej, że jest to po prostu za drogie, że wymienione powyżej korzyści nie są tego warte. Koszt wykonania instalacji dla domu 160-200m2 z dobrej jakości odkurzaczem i osprzętem oscyluje w kwocie około 4500 zł brutto. Za tą kwotę można przecież co 2-3 lata kupić sobie zwykły odkurzacz, który przy domu o powierzchni 160m2  też sobie świetnie poradzi. To uzasadnienie jest również po części trafne, ale nie uwzględnia pewnych faktów, które nie są powszechnie znane.

W społeczeństwie jest brak świadomości, że jesteśmy narażeni na ciągle rosnącą liczbę alergenów, a stosowanie zwykłego odkurzacza jeszcze to potęguje. Okres grzewczy dla osób z alergią na kurz to wręcz trucizna.

W każdym gramie kurzu w domu znajduje się około 100 roztoczy, które tworzą 25 tysięcy grudek kałowych, a to właśnie one powodują alergię na kurz. Możesz stwierdzić, że mnie to nie dotyczy, że ja ani nikt z mojej rodziny nie posiada tego typu alergii. Może, rzeczywiście tak jest, a może jeszcze o tym nie wiesz, że przyczyną ciągłych nieżytów nosa Twojego dziecka są właśnie roztocza. Nie można mieć też pewności, że jeśli ja nie mam alergii to moje dzieci też jej nie będą miały. Może ona wystąpić również w późniejszym wieku, jak u mojej żony, która mając 29 lat odkryła, że ma alergie na kurz.

OK, więcej już nie straszę. Przytoczę tylko kilka ciekawych wyników badań, które były powtarzane kilkukrotnie w USA. Wynika z nich, że dzięki stosowaniu systemu centralnego odkurzania znacznie obniżono poniższe dolegliwości:

 • nosa o 47% (katar, kichanie, zatkany nos, ciągnąca wydzielina),
 • podczas snu o 44% (bezsenność, problemy z zasypianiem, przerywany sen),
 • oczu o 44% (szczypanie, łzawienie, ból, opuchlizna),
 • psychiczne o 57% (frustracja, niepokój, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, stres),
 • fizyczne o 48% (zmęczenie, wycieńczenie).

Niektórym może nasunąć się pytanie, co w takim razie jest nie tak z naszymi domowymi odkurzaczami?

Po prostu zwykłe odkurzacze bazują najczęściej na workach jednorazowych o małej pojemności, dodatkowo posiadają filtr przy wydmuchu powietrza, w którym również gromadzi się mnóstwo roztoczy. Przedostające się ciepło z silnika odkurzacza do worka jednorazowego tworzy idealne warunki dla ich rozwoju.

W trakcie użytkowania budynku tworzy się mikro-miał powstały z farb, lakieru, nitek dywanów i wykładzin, itp. Jest on przez zwykły odkurzacz rozdrabniany i wyrzucany z powrotem do pomieszczeń. Zawartość worka od odkurzacza i zachodzące w nim reakcje chemiczne i biologiczne są wyjątkowo niebezpieczne dla osoby sprzątającej i domowników.

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z odkurzacza świadczy o rozkładzie cząsteczek kurzu na tzw. endoksyny, które w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem są bardzo trujące. Nawet odkurzacz na wodę, abstrahując od jego uciążliwego użytkowania, nie jest dobrym rozwiązaniem.  Zanieczyszczenia w połączeniu z wodą przyspieszają rozmnażanie się zarodków, co negatywnie wpływa na zdrowie domowników.

Mam nadzieję, że udało mi się przekazać, że w systemach centralnego odkurzania nie chodzi głównie o naszą wygodę, ale przede wszystkim o zdrowie całej naszej rodziny.