Czym są odkurzacze centralne?

Odkurzacz centralny to nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie podnoszące komfort i wygodę życia. W dzisiejszych czasach jest to praktyczny wybór ze względu na swoje zalety i prostotę użytkowania.

System odkurzania centralnego składa się z punktów ssących rozmieszczonych w kluczowych punktach Twojego domu oraz układu rur biegnących w podłogach i ścianach. Instalacja łączy wszystkie punkty ssące z odkurzaczem centralnym. Włożenie końcówki węża ssącego do gniazda oraz ustawienie przełącznika na rękojeści węża w pozycję „ON” uruchamia odkurzacz centralny. Umożliwia to zastosowany w instalacji przewód nisko napięciowy. Takie rozwiązanie pozwala użytkownikowi obsługiwać wyłącznie lekką rurę ssącą odkurzacza centralnego wraz z zestawem końcówek. Przenoszenie ze sobą ciężkiego urządzenia i szukania gniazdek elektrycznych nie jest już konieczne.

Zassane zanieczyszczenia osadzają się w pojemniku lub worku filtrującym a powietrze zostaje permanentnie usunięte na zewnątrz budynku. Odkurzacz centralny bardzo skutecznie usuwa z otoczenia wszystkie roztocza i alergeny. Wszystkie bakterie poniżej 0,3 mikrona zostają bezpowrotnie usunięte wraz ze zużytym powietrzem.

Odpowiednio zaprojektowany system centralnego odkurzania jest wydajny i prosty w użytkowaniu. Kompletny system zawierać będzie szereg przydatnych akcesoriów. Do takich akcesoriów z pewnością zaliczamy Wally Flex czy szufelkę automatyczną.

Bardzo popularny w ostatnich latach jest system chowanego węża w ścianie. Zapraszam do zapoznania się z tym systemem w osobnym artykule poświęconym systemowi Retraflex.

Zastosowanie dużo mocniejszych silników i turbin niż w tradycyjnych odkurzaczach umożliwia zamontowanie odkurzacza centralnego w stałym miejscu. Często oddalonym od części mieszkalnej np. garażu czy pomieszczeniu gospodarczym. Za razem korzystanie z systemu jest znacznie wydajniejsze a sprzątanie szybsze i łatwiejsze.

Montaż instalacji należy wykonać na wczesnym etapie budowy domu. Rury instalacyjne najczęściej rozkładamy na pierwszej warstwie posadzki. To odpowiedni moment aby skontaktować się z instalatorem aby optymalnie zaprojektować instalację ssącą w Twoim domu.

Użytkownicy odkurzaczy centralnych mogą cieszyć się zdrowym i czystym powietrzem w swoim domu.

Po co mi odkurzacz centralny?

Wiele osób przy budowie lub remoncie domu zadaje sobie to pytanie. Czytając fora w internecie można znaleźć wielu zwolenników, jak i osoby, które zdecydowanie nie widzą sensu w tego typu rozwiązaniu.

cool man pensive

Argumentacja instalatorów za odkurzaczem centralnym jest często bardzo trafna, piszą że:

 • eliminuje hałas podczas sprzątania,
 • zassane powietrze podczas sprzątania nie wraca z powrotem do domu,
 • nie podnosi kurzu przez strumień powietrza z wydechu odkurzacza,
 • nie ma konieczności noszenia odkurzacza np. pomiędzy piętrami,
 • zbiornik na zanieczyszczenia opróżnia się raz 5-6 miesięcy,
 • nie ma konieczności przełączania przewodu między gniazdkami, ponieważ zazwyczaj wystarcza jedno gniazdo ssawne by posprzątać kondygnację itd.

To wszystko oczywiście prawda, ale po drugiej stronie stoją przeciwnicy. Argumentują najczęściej, że jest to po prostu za drogie, że wymienione powyżej korzyści nie są tego warte. Koszt wykonania instalacji dla domu 160-200m2 z dobrej jakości odkurzaczem i osprzętem oscyluje w kwocie około 4500 zł brutto. Za tą kwotę można przecież co 2-3 lata kupić sobie zwykły odkurzacz, który przy domu o powierzchni 160m2  też sobie świetnie poradzi. To uzasadnienie jest również po części trafne, ale nie uwzględnia pewnych faktów, które nie są powszechnie znane.

Badania dotyczące odkurzaczy centralnych

W społeczeństwie występuje brak świadomości, że jesteśmy narażeni na ciągle rosnącą liczbę alergenów, a stosowanie zwykłego odkurzacza jeszcze to potęguje. Okres grzewczy dla osób z alergią na kurz to wręcz trucizna.

W każdym gramie kurzu w domu znajduje się około 100 roztoczy. Tworzą one 25 tysięcy grudek kałowych, a to właśnie one powodują alergię na kurz. Możesz stwierdzić, że mnie to nie dotyczy, że ja ani nikt z mojej rodziny nie posiada tego typu alergii. Może tak jest, a może jeszcze o tym nie wiesz. Możliwe, że przyczyną ciągłych nieżytów nosa Twojego dziecka są właśnie roztocza. Nie można mieć też pewności, że jeśli ja nie mam alergii to moje dzieci też jej nie będą miały. Może ona wystąpić również w późniejszym wieku, jak u mojej żony, która mając 29 lat odkryła, że ma alergie na kurz.

OK, więcej już nie straszę. Przytoczę tylko kilka ciekawych wyników badań, które były powtarzane kilkukrotnie w USA. Wynika z nich, że dzięki stosowaniu systemu centralnego odkurzania znacznie obniżono poniższe dolegliwości:

 • nosa o 47% (katar, kichanie, zatkany nos, ciągnąca wydzielina),
 • podczas snu o 44% (bezsenność, problemy z zasypianiem, przerywany sen),
 • oczu o 44% (szczypanie, łzawienie, ból, opuchlizna),
 • psychiczne o 57% (frustracja, niepokój, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, stres),
 • fizyczne o 48% (zmęczenie, wycieńczenie).

Co jest nie tak z tradycyjnymi odkurzaczami?

Niektórym może nasunąć się pytanie, co w takim razie jest nie tak z naszymi domowymi odkurzaczami?

Po prostu zwykłe odkurzacze bazują najczęściej na workach jednorazowych o małej pojemności, dodatkowo posiadają filtr przy wydmuchu powietrza, w którym również gromadzi się mnóstwo roztoczy. Przedostające się ciepło z silnika odkurzacza do worka jednorazowego tworzy idealne warunki dla ich rozwoju.

W trakcie użytkowania budynku tworzy się mikro-miał powstały z farb, lakieru, nitek dywanów i wykładzin, itp. Zwykły odkurzacz rozdrabnia go i wyrzuca go z powrotem do pomieszczeń. Zawartość worka od odkurzacza i zachodzące w nim reakcje chemiczne i biologiczne są wyjątkowo niebezpieczne dla osoby sprzątającej i domowników.

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z odkurzacza świadczy o rozkładzie cząsteczek kurzu na tzw. endoksyny, które w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem są bardzo trujące. Nawet odkurzacz na wodę, abstrahując od jego uciążliwego użytkowania, nie jest dobrym rozwiązaniem.  Zanieczyszczenia w połączeniu z wodą przyspieszają rozmnażanie się zarodków, co negatywnie wpływa na zdrowie domowników.

Mam nadzieję, że udało mi się przekazać, że w systemach centralnego odkurzania nie chodzi głównie o naszą wygodę, ale przede wszystkim o zdrowie całej naszej rodziny.