Jaki system wybrać?

Instalację centralnego odkurzacza podobnie jak inne instalacje w domu wykonuje się tylko jeden raz. W przyszłości nie będziemy mieli możliwości przebudowy systemu. Dlatego tak ważne jest aby określić na samym początku, który system jest dla nas odpowiedni. Zapewne zastanawiasz się, który system jest lepszy? Postaram porównać oba systemy oraz określić ich wady i zalety względem siebie. Sprawdźmy jaki system wybrać.

Instalacja tradycyjna

Jest najpopularniejszym rozwiązaniem montowanym w dziesiątkach tysięcy domów rocznie. W tym wariancie aby uruchomić odkurzacz trzeba włożyć wtyczkę węża do gniazda ssącego. Gniazdo ssące zwykle montowane jest 30-50cm nad podłogą. Wąż przechowywany jest najczęściej w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym i może mieć 7,5m, 9m, 10,5m lub 12m. Im dłuższy wąż tym mniejszy komfort użytkowania systemu gdyż wraz z długością rośnie waga węża. Oczywiście długość węża ssącego ma wpływ na to ile gniazd ssących będziemy potrzebować do posprzątania domu. Krótszy wąż będzie wymagał większej ilości gniazd ssących. Najczęściej wybieranym kompromisem jest wąż o długości 9m. Większość węży dostępnych na rynku posiada w rękojeści przełącznik, którym włączamy i wyłączamy odkurzacz centralny. Z założenia instalację tradycyjną powinno się montować tak aby cały rurociąg był jak najkrótszy. Im dłuższa instalacja tym mocniejszy model odkurzacza centralnego będzie potrzebny do wydajnego sprzątania. System tradycyjny jest na pewno ekonomicznym rozwiązaniem. W zależności od układu budynku koszt wykonania instalacji może się różnić ale zawsze będzie niższy od wersji systemu chowanego węża w ścianie.

+ Cena

+ Prosty w montażu

– Uciążliwe przenoszenie węża ssącego

– Magazynowanie węża ssącego

Instalacja Retraflex

System chowanego węża w ścianie powoli staje się standardem. Wąż ssący schowany jest w specjalnie przygotowanym rurociągu zatem odpada nam jego magazynowanie. Z tego samego powodu jest on dostępny i gotowy do sprzątania w każdej chwili. Nie ma potrzeby wyciągania za każdym razem całej długości węża – wyciągamy tyle ile jest aktualnie niezbędne. Po wyciągnięciu węża z gniazda blokujemy jego położenie specjalną dźwignią, która jednocześnie uruchamia odkurzacz centralny. W przypadku przerwy w odkurzaniu możemy podejść do gniazda i wyłączyć odkurzacz bez konieczności chowania węża do instalacji. Po zakończeniu odkurzania wystarczy, że zwolnisz blokadę i przyłożysz rękę do końcówki węża a zacznie się on samoczynnie chować do instalacji ssącej. Węże ssące w tym systemie występują w długościach 9m, 12m, 15m oraz 18m. Dłuższe węże umożliwiają nam zastosowanie mniejszej ilości gniazd ssących do pokrycia całej powierzchni sprzątania. Nie jest to bez powodu gdyż w każdym gnieździe potrzebujemy osobny wąż ssący.

Wygoda użytkowania

Zamiast przenoszenia niewygodnego zwoju węża z gniazda do gniazda przemieszczamy się wyłącznie z lekkim zestawem – ze szczotką, rurą teleskopową oraz rękojeścią. Gniazdo ssące montujemy wyżej niż standardowe. Wynika to z wygody użytkowania abyśmy się nie musieli za każdym razem schylać i w niewygodnej pozycji wyciągnąć wąż z instalacji. Montaż instalacji jest bardziej skomplikowany i wymaga użycia specjalnych łuków Retraflex ale dotyczy to tylko odcinka (pętli), na którym wąż będzie się chował do instalacji.  Niestety obok wygód płynących z tego systemu idzie za nimi największa wada – wyższa cena systemu. Trzeba przyjąć, że system chowanego węża w ścianie będzie droższy przynajmniej o 30%. Niestety w zależności od układu domu i ilości standardowych gniazd, które zastępujemy systemem Retraflex wartość ta może być różna. Szczegółowo zasadę działania systemu Retaflex opisałem osobnym artykule – zapraszam do zapoznania się.

odkurzacz centralny Retraflex

+ Komfort użytkowania

+ Szybkość sprzątania

+ Nie musimy magazynować węża

– Wyższa cena