Rekuperacja (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła) w mojej opinii jest niezbędnym elementem każdego nowo budowanego domu. Bez niej w dzisiejszym budownictwie, ale i w obiektach po termomodernizacji nie możliwe jest zdrowe funkcjonowanie. Oczywiście istnieje spora grupa osób negujących zasadność stosowania rekuperacji. Są to zazwyczaj ludzie, którzy nie potrafią lub po prostu nie chcą zrozumieć dlaczego jest ona tak potrzebna – praw fizyki nie da się oszukać.

Myślę, że jeśli trafiłeś na moją stronę to jesteś przekonany o bezwzględnej konieczności zastosowania w swoim domu wentylacji mechanicznej. Prawdopodobnie przeczytałeś na ten temat wiele opracowań i obejrzałeś kilka filmów na YouTube, dlatego nie chcę Cię zanudzać kolejnym elaboratem z tej dziedziny. Poniżej przytaczam jedynie kilka niepodważalnych korzyści które daje rekuperacja.

 • W domu zawsze oddychasz świeżym powietrzem (w pełni kontrolujesz jego ilość),

 • Stosując na nawiewie filtr klasy F7 możesz wyeliminować ponad 90% rakotwórczego pyłu PM10 występującego w smogu,

 • W okresie grzewczym możesz zaoszczędzić do 50% kosztów w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej,

 • Wiedząc, że będziesz posiadał wentylację mechaniczną w trakcie budowy wydasz mniej pieniędzy na:

  • kominy wentylacyjne – po prostu ich nie wykonasz,

  • bardzo kosztowne obróbki dekarskie wokół kominów, jak i grzybki wentylacyjne na dachu,

  • instalację grzewczą (grzejniki, podłogówka, piec), ponieważ zapotrzebowanie energetyczne budynku spadnie o 20%,

  • okna, ponieważ niektóre przeszklenia możesz zamówić bez funkcji otwierania.

 • Szybkie usuwanie wilgoci i zapachów (kuchnia, łazienka, WC),

 • Duże zmniejszenie ilości alerganów i kurzu,

 • Polepszenie samopoczucia.

Instalację zazwyczaj wykonuję w systemie rozdzielaczowym wykorzystując elementy polskiego producenta firmy Ground Therm. Najczęściej korzystam z systemu VENTIFLEX PLUS VT+75, a w przypadku posadzek o mniejszej grubości z sytemu VENTIFLEX VT-130.

Wszystkie rury i kształtki PCV wykonane są wyłącznie z czystego granulatu. Oznacza to, że w swoim składzie nie posiadają komponentów z recyklingu. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne. Elementy z domieszką powtórnie przetworzonego plastiku zazwyczaj zawierają w swoim składzie związki organiczne stanowiące świetną pożywkę dla drobnoustrojów. W takim przypadku nie pomaga nawet pokrycie wnętrza rur jonami srebra. W wielu przypadkach inni producenci z powodu oszczędności stosują znikomą ilość środków bakteriobójczych. Firma Ground Therm prawdopodobnie jako jedyna udostępnia na swojej stronie wyniki badań świadczące o stosowaniu przez nich skutecznej ilości jonów srebra zapobiegających namnażaniu się drobnoustrojów.

Ze względu na panujące w Polsce warunki klimatyczne swoim klientom rekomenduje centrale wentylacyjne litewskiej firmy KOMFOVENT, zwłaszcza z serii DOMEKT. Wyposażone są one w obrotowe wymienniki ciepła, co niesie za sobą szereg korzyści.

W wymienniku tego typu nie dochodzi do wkraplania się pary wodnej. Eliminuje to konieczność odprowadzania skroplin oraz możliwość ich zamarzania razem z wymiennikiem. Dzięki tej właściwość rekuperatory firmy KOMFOVENT można instalować w nieogrzewanych pomieszczeniach, gdzie temperatura spada dużo poniżej 0 stopni (strych, nieogrzewany garaż itp.). Kolejną ciekawą właściwością wymiennika obrotowego w przypadku pomieszczeń klimatyzowanych jest jego zdolność do odzyskiwania chłodu, co owocuje mniejszym zużyciem energii przez klimatyzatory. Odzyskuje on również częściowo wilgoć z wyciąganego powietrza i przekazuje ją z powrotem do wentylowanych pomieszczeń. Zapobiega to nadmiernemu wysuszaniu powietrza w domu.

Centrale DOMEKT mogą być wyposażone w sterowniki umożliwiające tworzenie tygodniowych harmonogramów pracy uwzględniających tryb życia domowników, co daje jeszcze większą oszczędność energii. Sterowanie może odbywać się z poziomu przeglądarki internetowej lub smartfona. Dzięki opcjonalnym czujnikom jakości oraz wilgotności powietrza możliwe jest całkowite zautomatyzowanie systemu. Pełna specyfikacja i rodzaje sterowników odstępne są na stronie internetowej producenta.

 
 

Podsumowując rekuperatory KOMFOVENT to przede wszystkim urządzenia bardzo wysokiej jakości, które swoim nabywcom odwdzięczają się długoletnią i bezawaryjną pracą.

W razie pytań zachęcam do kontaktu.