Jakie są rodzaje filtracji i który wybrać?

Podczas wyboru odkurzacza centralnego zastanawiamy się przede wszystkim nad jego mocą ssącą – czy będzie odpowiednia dla naszych potrzeb. Powinniśmy zadać sobie również pytanie jaki rodzaj filtracji będzie dla nas odpowiedni. W internecie można znaleźć różne sprzeczne opinie oraz mnóstwo przekłamań.

Można zdecydowanie powiedzieć, że nie istnieje coś takiego jak bezobsługowy odkurzacz centralny. W każdym typie filtracji trzeba podjąć jakieś działania konserwacyjne czy eksploatacyjne. Każdy typ filtracji oferuje nam coś innego.

Filtracja workowa

Modele wyposażone w filtrację workową (czy również hybrydową z workiem jednorazowym) są zdecydowanie najwygodniejsze w użytkowaniu. Odkurzacz centralny, który posiada jednorazowy wymienny worek jest prawie bezobsługowym urządzeniem. Wynika to z prostego względu – cała obsługa kończy się na wymianie worka na nowy. Średnio przyjmuje się, że worek wymienia się raz na kwartał. Niestety jednorazowe worki tracą z czasem swoje właściwości antybakteryjne i nie można ich ponownie używać. Wymienianie filtrów workowych wiąże się z dodatkowymi kosztami eksploatacji urządzenia.

Filtracja workowa jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem przy którym się nie pobrudzimy. Polecam ją osobą, które cenią sobie wygodę, czystość, chcą urządzenia jak najbardziej bezobsługowego lub posiadają w domu zwierzęta. Dodatkowo urządzenia z filtracją workową są zwykle tańsze od ich rozszerzonych odpowiedników.

Filtracja hybrydowa

Wszystkie urządzenia, które posiadają filtr workowy zawarty w filtracji hybrydowej mają takie same zalety jak wyżej opisana filtracja workowa. Dodatkowo filtracja hybrydowa posiada filtr samoczyszczący HEPA lub DuoFib, który może działać samodzielnie bez filtra workowego. Największą zaletą filtracji hybrydowej jest to, że możemy używać urządzenie dowolnie – w zależności od potrzeb. W każdym momencie możemy przeprowadzić konwersję na pracę bez worka aby zanieczyszczenia zbierały się w pojemniku i na odwrót. Filtracja hybrydowa posiada skuteczność na poziomie 99,9%. Taka liczba zassanych zanieczyszczeń zostanie zatrzymana przez filtry. Najmniejsze zanieczyszczenia o średnicy poniżej 3 mikronów zostaną usunięte na zewnątrz budynku poprzez gniazdo wyrzutowe. Ze względu na wysoką efektywność filtracji możemy zastosować wyrzut powietrza do wewnątrz budynku.

Urządzenia Cyclovac po przeprowadzeniu konwersji do pracy bez filtra workowego wspomagane są cyklonem. Cykloniczny ruch powietrza po obwodzie obudowy urządzenia wytrąca większość zanieczyszczeń na dno pojemnika. Mniejsze zanieczyszczenia filtrowane są przez filtr „odwrócony”, który przy uruchomieniu odkurzacza podnosi się do góry a po zakończonym sprzątaniu opada otrzepując ewentualne zanieczyszczenia, które przywarły do warstwy filtra (dlatego nazywamy go również samoczyszczącym). Jeżeli nie użytkujemy filtra workowego to naturalnym procesem jest większe zużycie filtra stałego. Filtr stały można czyścić lub prać ręcznie w zimnej wodzie. Jeżeli zajdzie taka potrzeba to należy go wymienić co parę lat.

Zanieczyszczenia, które zbierają się w pojemniku trzeba opróżnić podobnie jak w przypadku filtra workowego czyli raz na kwartał. Tutaj niestety nie mamy tak dużego komfortu gdyż pojemnik wypełniony będzie zanieczyszczeniami i kurzem, który lubi się unosić. Czy wysypiemy zanieczyszczenia bezpośrednio do kontenera na śmieci, czy przesypiemy do worka foliowego istnieje ryzyko, że się pobrudzimy lub kurz uniesie się do otoczenia.

Słowem podsumowania filtracja hybrydowa jest najbardziej uniwersalna. Użytkownik wybierając ten sposób filtracji nie musi się zastanawiać na etapie zakupu odkurzacza czy będzie korzystał z worków czy woli aby zanieczyszczenia spadały do pojemnika. W trakcie użytkowania może przetestować za równo pierwsze jak i drugie rozwiązanie.

Separacja cykloniczna

W tym wariancie nie posiadamy żadnego filtra zatem nie mówimy o filtracji a o separacji. W modelach cyklonicznych separacja odbywa się dzięki prawom fizyki. Powietrze z zanieczyszczeniami wpadające do komory zwiększa swoją prędkość poprzez ruch po stożku cyklonicznym, który zmniejsza swoją średnicę. Następnie poprzez gwałtowną zmianę kierunku przepływu powietrza wytrąca zanieczyszczenia do pojemnika. Skuteczność separacji w zależności od modelu będzie wynosiła do max. 96%. Pozostałe zanieczyszczenia ulatują gniazdem wyrzutowym na zewnątrz budynku.

W związku z tym, że zanieczyszczenia spadają do pojemnika to powraca nam problem z opróżnianiem pojemnika i unoszeniem się kurzu. Urządzenia z filtracją cykloniczną posiadają przed silnikiem specjalną siatkę, która zapobiega przedostaniu się większych zanieczyszczeń do silnika. Musimy pamiętać aby przy każdym opróżnieniu pojemnika wyczyścić również ten element. Warto też wspomnieć o tym, że separacja doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami o większej masie własnej (np. piasek) i słabo z sierścią i włosami. Konstrukcja urządzeń o filtracji cyklonicznej sprawia, że należy pojemnik opróżniać co jego ok. 1/4 zapełniania. Nieregularne usuwanie zanieczyszczeń będzie skutkowało zmniejszeniem efektywności separacji.

Separacja cykloniczna jest bardzo dobrym rozwiązaniem ale posiada wady. Niestety będą to modele wymagające największej obsługi ze strony użytkownika. Z drugiej strony mamy całkowity brak dodatkowych kosztów materiałów eksploatacyjnych.

Nie ma czegoś takiego jak „najlepsza filtracja”. Gdyby takie rozwiązanie faktycznie istniało to produkowano by wyłącznie takie urządzenia. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu łatwiej będzie Ci określić czego Ty potrzebujesz w swoim domu.